Techniki aktorskie #4. Głos

Z okazji wakacji postanowiłem przypomnieć sobie najważniejsze rzeczy, których nauczyłem się w szkole aktorskiej. Składniki, które razem tworzą aktora i przy okazji bardzo pozytywnie wpływają na codzienne życie.

glos

Wiadomo, głos to strasznie ważna sprawa dla aktora. Ale przecież dla każdego! Jak sprawić, by twój głos był wyraźniejszy, głębszy, donośny i dobrze słyszalny? I jak przy tym nie zmęczyć się i nie zedrzeć gardła? Na to też są techniki. Opanowałem to dzięki naprawdę cudownej wiedzy od każdego z moich nauczycieli (najbardziej od Julii Chmielnik zwanej Dżdżownicą) oraz regularnym ćwiczeniom. Uwaga: nie straciłem na te ćwiczenia ani jednej dodatkowej sekundy z życia. Wykorzystałem do tego celu 50 minut, które spędzam w samochodzie każdego dnia w drodze do i z pracy. Powtarzałem kwestie zasłyszane w radiu, śpiewałem, recytowałem teksty których uczyłem się stojąc na światłach, a przy tym wszystkim cały czas ćwiczyłem poprawne oddychanie. To podstawa! W początkowej fazie ćwiczeń korzystałem też z korka. To słynne ćwiczenie naprawdę działa: pogadaj pół godziny z korkiem, a głos na cały dzień będziesz miał głębszy i dźwięczniejszy. To działa w przypadku facetów i kobiet tak samo! Ach, byłbym zapomniał – tu znów przydaje się mieć dzieci. Czytanie bajek na dobranoc to świetna okazja do ćwiczenia intonacji, impostacji i generalnie zabawy głosem.

Krótko mówiąc ćwicz głos regularnie, a po roku mniej więcej będzie na stałe piękniejszy. Polecam na przykład krzyczenie na dzieci – w moim przypadku bardzo pomogło. Sorry Ida, sorry Emma.

CDN

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Techniki aktorskie #4. Głos

Podoba Ci się? Nie? Napisz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s